Czas na zmianę auta? Odkryj zalety rodzinnych samochodów

Zacznijmy od truizmu. Kupno samochodu rodzinnego zazwyczaj łączy się, z powiększającą rodziną. W domu pojawia się dziecko, potrzeby młodych rodziców zmieniają się z dnia na dzień. Kupując samochód rodzinny warto jest więc mieć na uwadze, że będzie spełniał konkretną rolę, a korzystała będzie z niego cała rodzina. Jak się zaraz okaże, to wcale nie jest oczywistość.

Samochód rodzinny, czyli jaki? 

O ile większość producentów ma w swoim portfolio modele, które określa jako rodzinne, to każda rodzina ma nieco inne potrzeby. Najważniejsze jest więc ich ustalenie. Samochód ma być przede wszystkim bezpieczny i pojemny – prędkość i przyśpieszenie są mniej istotne. Dobrze również szukać samochodu niedrogiego w eksploatacji – kiedy w domu pojawia się dziecko wydatków nie brakuje. Jeśli więc wymarzony samochód jest stosunkowo bezawaryjny – to dodatkowa zaleta. 

Przestrzeń. Potrzebna jest Ci przestrzeń! 

I to właściwie im więcej, tym lepiej. Fotelik dla dzieci zajmuje co najmniej tyle samo miejsca co dorosły pasażer. W wielu samochodach nie ma możliwości zamontowania ich trzech – warto wziąć to pod uwagę. Również przestrzeń bagażową w ciągu najbliższych lat – a średni wiek samochodu w Polsce to ok 12 lat, będziesz wykorzystywać do maksimum. Combi albo duży suv nie jest wcale złym rozwiązaniem – bagażnik będzie musiał pomieścić co najmniej 3-4 walizki. Na szczęście, możesz uzupełnić dostępną przestrzeń bagażową kupując dodatkowy bagażnik dachowy – upewnij się, czy jego montaż nie będzie wymagał usług zewnętrznej firmy. 

Samochody rodzinne to nie tylko wymagania ale i zalety 

Przede wszystkim, samochód rodzinny dowiezie Ciebie i Twoją rodzinę na miejsce stosunkowo bezpiecznie. Producenci kosztem osiągów montują w nich więcej systemów bezpieczeństwa. Ich wielkość również sprawia, że wyjście z ewentualnej kolizji skończy się lepiej, niż w przypadku auta sportowego. Samochody rodzinne wyposażone są również często fabrycznie w poduszki powietrzne również z tyłu auta, systemy ułatwiające montaż fotelików czy rozmaite czujniki zwiększające bezpieczeństwo na drodze. To szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, bardziej narażonych na urazy w podróży. Często spotykaną opcją są również ekrany umożliwiające pasażerom z tyłu oglądanie filmów lub bajek – dzięki nim dzieci łatwiej zniosą dłuższe podróże. 

Podróżuj i zwiedzaj 

Jeśli o podróżach mowa, to właśnie tutaj auta rodzinne rozwijają skrzydła. Nie każde dziecko dobrze znosi latanie – a dzięki wygodnemu i pojemnemu samochodowi nie będzie to barierą w poznawaniu Europy. Kilkuosobowy wypad samochodem jest rownież bardziej ekonomiczny niż podróż samolotem, a koszt podróży jest stały, nieuzależniony od zwiększonego popytu na bilety. Co więcej, trudno przewidzieć, czy wyjazdu nie trzeba będzie przerwać – samochód zapewnia w tym aspekcie pełną niezależność. A dzięki rozwiniętej w Europie sieci parkingów i stacji benzynowych, oraz funkcjonowaniu stron ułatwiających wynajęcie pokoju w dowolnym z odwiedzanych krajów wycieczka samochodowa może zmienić się w pasjonującą przygodę, pełną ciekawych przeżyć.

Jeśli możemy doradzić: akurat w przypadku samochodu rodzinnego warto zastanowić się nad autem używanym – ilość uszkodzeń naturalnie w obecności dzieci może być spora – od pomazanej tapicerki, po inicjały wyryte w lakierze. 2-3 letni samochód równie dobrze spełni swoją funkcję, a stosunek jakości do ceny i ryzyka uszkodzeń będzie z pewnością korzystniejszy. Kredyt online pomoże łatwo sfinansować taki zakup. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *