Do czego służy ozonator powietrza?

Disinfectant sprayers and germs that adhere on objects on the surface. prevent infection Covid 19 viruses or coronavirus And various pathogens. concept healthcare system ,stay safe and hand sanitizer.

Ozonatory powietrza to urządzenia wykorzystywane do dezynfekcji pomieszczeń. Ich działanie jest dość proste, a efekty ich pracy rewelacyjne. W stosunkowo krótkim czasie można dzięki nim skutecznie oczyścić powietrze oraz powierzchnie wszystkich mebli i przedmiotów codziennego użytku z niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia wirusów, bakterii, roztoczy i grzybów. Są stosowane zarówno w prywatnych domach, jak i budynkach użyteczności publicznej.

Czym jest ozon i dlaczego wykorzystuje się go do dezynfekcji?

Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu. Charakteryzuje się silnym działaniem aseptycznym i toksycznym, dzięki czemu skutecznie zabija mikroorganizmy i drobnoustroje, minimalizując tym samym ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi o podłożu zarówno wirusowym, jak i bakteryjnym. Usuwa również roztocza, zarodniki grzybów oraz pleśni, co znacznie ułatwia oddychanie osobom cierpiącym na przewlekłe choroby dróg oddechowych, a także minimalizuje przykre objawy alergii.

Ozon to reaktywna forma tlenu i jako taka prowadzi do peroksydacji, czyli utleniania lipidów w błonach komórkowych organizmów żywych. W wyniku takiego utlenienia dochodzi do ich trwałego uszkodzenia. W efekcie wszelkie drobnoustroje są unicestwiane. Ze względu na biobójcze działanie ozonu podczas ozonowania w dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą znajdować się ludzie ani zwierzęta. Przebywanie we wnętrzu, w którym jest wysokie stężenie tego gazu, może negatywnie wpływać na ich zdrowie. 

Na skutek ekspozycji na wysokie stężenie ozonu u ludzi najczęściej dochodzi do zaostrzenia objawów astmy lub przewlekłych chorób dróg oddechowych, podrażnienia śluzówki gardła i nosa, ataków kaszlu, zapalenia spojówek, uszkodzenia dróg oddechowych, utrudnionego i bolesnego oddychania lub bólu gardła. Aby dezynfekcja była bezpieczna dla domowników, nie wolno od razu po zakończeniu ozonowania wchodzić do pomieszczenia. Należy zaczekać, aż urządzenie, które można nabyć m.in. w firmie Klimawent, przestanie generować ozon, a lampka sygnalizacyjna umieszczona na jego obudowie zgaśnie.

Jak działa ozonator powietrza?

Zasada działania ozonatora powietrza jest dość prosta. Przekształca on bowiem tlen, którym oddychamy w ozon. Sercem takiego urządzenia jest generator wysokiego napięcia oraz elektrody, na których występuje wyładowanie koronowe. Gdy w obszar takiego wyładowania dostanie się dwuatomowa cząsteczka tlenu znajdująca się w powietrzu, zostaje rozbita na tlen jednoatomowy, który bardzo szybko łączy się z tlenem dwuatomowym, tworząc cząsteczkę ozonu, czyli tlenu trójatomowego.

Ozon to gaz nietrwały, dlatego, aby móc bezpiecznie korzystać ze zdezynfekowanego pomieszczenia, wystarczy odczekać około pół godziny (na urządzeniu znajduje się specjalna lampka sygnalizacyjna, która musi zgasnąć, zanim domownicy będą mogli wrócić do odkażonego pomieszczenia), a następnie dokładnie je wywietrzyć. W tym czasie cząsteczki ozonu rozpadną się z powrotem na cząsteczki tlenu dwuatomowego, którym oddychamy. Wielką zaletą ozonu jest to, iż podczas zabiegu dezynfekcji dociera on we wszystkie zakamarki i trudno dostępne miejsca, które nie mogłyby być odkażone przy użyciu tradycyjnych środków chemicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *