Farby akwarelowe czy akrylowe? Z którymi farbami zacząć malarską przygodę?

Dla każdego początkującego malarza wybór farb do malowania może się okazać problematyczny. W końcu trudno stwierdzić czego się chce, nie mając doświadczenia. Oczywiście można inspirować się znanymi artystami, lecz musimy pamiętać, że nasze pierwsze prace nie będą nawet trochę przypominały malowideł największych mistrzów. Dlatego lepiej na początku unikać trudnych technik malarskich, takich jak na przykład malarstwo olejne. Lepiej zdecydować się na popularne farby do malowania akrylowe lub akwarelowe.

JAK MALOWAĆ FARBAMI AKRYLOWYMI?

Farby akrylowe uchodzą za najłatwiejsze do opanowania. Wszystko to dzięki wyrazistym kolorom i dużej możliwości krycia. Dzięki temu tworzone obrazy możemy wielokrotnie poprawiać i nadawać im coraz to większej głębi poprzez nałożenie wielu warstw. Jest to zarówno ich zaletą, jak i wadą, ponieważ farby akrylowe schną bardzo szybko. Dlatego malowanie nimi powinno być szybkie i ekspresyjne. Są także podatne na wpływ różnych mediów malarskich, więc śmiało możemy je rozcieńczać lub wydłużać czas schnięcia. Dodatkową zaletą jest ich wytrzymałość i nikły wpływ czasu na wygląd obrazów. Są więc świetną opcją na sam początek, ponieważ są łatwe w opanowaniu i wybaczają wiele błędów początkującego malarza. Do tego mogą być z powodzeniem używane, gdy już nauczymy się podstaw.

ILE SCHNĄ FARBY AKRYLOWE?

Kwestia wysychania farby akrylowych zależy od poziomu rozcieńczenia i grubości warstw. Cienka warstwa nierozcieńczonej farby akrylowej może wyschnąć w przeciągu nawet kilku minut! Zwykle jest to jednak nieco większy czas rzędu kilkudziesięciu minut, a dzięki opóźniaczom możemy przedłużyć go do nawet kilku godzin. Wszystko to zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Farby akrylowe schną więc szybko, co pozwala na nakładanie wielu warstw podczas jednej sesji malarskiej, a nie jak w przypadku farb olejnych – w ciągu kilku dni.

JAKIE FARBY AKRYLOWE WYBRAĆ?

Farby akrylowe występują głównie w formie tubek. Na początek nie należy przesadzać z jakością kupowanych farb do malowania. Wystarczy, że będą one od renomowanego producenta. Dzięki temu zyskamy pewność, że kolory będą głębokie, a kupiona farba akrylowa nie zblaknie po czasie i zachowa swoje barwy. Tak więc początkowo wybierzmy tańsze farby do malowania, byle od znanego producenta.

FARBY AKWARELOWE – JAK MALOWAĆ?

Farby akwarelowe wbrew pozorom nie należą do najłatwiejszych. Nie są tak kryjące, jak farby akrylowe, a więc nie wybaczają błędów. Jednakże dzięki temu obrazy namalowane za ich pomocą wydają się lżejsze. Farbki akwarelowe schną dłużej i wymagają użycia papieru o większej gramaturze. Tak więc malowanie za ich pomocą jest o wiele trudniejsze, ponieważ nie mamy pełnej kontroli nad końcowym dziełem. Oczywiście taka unikalność może być dla niektórych zaletą.

JAK WYGLĄDAJĄ FARBY AKWARELOWE?

Chyba każdy miał w szkole do czynienia z farbkami akwarelowymi. Są one wodniste i cechują się przezroczystością. Łatwo je rozcieńczyć w wodzie i o wiele trudniej uzyskać głęboki kolor. Dzięki tym właściwościom farby akwarelowe są delikatne i odpowiednio wykorzystane dają bajeczne wręcz rezultaty!

JAKIE FARBY AKWARELOWE KUPIĆ?

Farby akwarelowe występują w różnych formach. Lepiej unikajmy tych szkolnych farb do malowania w postaci twardych bryłek. Są one kiepskiej jakości. O wiele lepsze są pół miękkie bryłki używane przez wielu profesjonalnych malarzy. Pamiętajmy, by zakupić dobrej jakości farby do malowania, by nie zawieść się efektem już na samym początku. Aby zredukować koszty, można kupić mniejszą ilość kolorów. Z całą pewnością nawet 6 kolorów będzie na początek wystarczające. Farby akwarelowe są także dostępne w tubkach, które wyciskamy w zależności od potrzeb. Bez względu na formę wybranych farb do malowania pamiętajmy, by były one renomowanego producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *