Firma transportowa – czym się zajmuje?

Firma transportowa specjalizuje się w przemieszczaniu ludzi lub ładunków z jednego miejsca do drugiego. Środkiem transportu może być samolot, samochód, pociąg, statek lub ciężarówka. Nawet jeśli Twoja firma po prostu planuje i organizuje przemieszczanie ładunku, a nie transportuje go samodzielnie, to czasami może być także nazywana firmą transportową. Więc co dokładnie robi firma transportowa? Firma transportowa oferuje usługi związane z transportem ludzi lub towarów z jednego miejsca do drugiego. Usługi te mogą obejmować eksploatację pojazdów lub zawieranie umów z osobami trzecimi na świadczenie usług transportowych w imieniu firmy; na przykład, linia lotnicza może zawierać umowy z pilotami i pracownikami obsługi technicznej, którzy są zatrudnieni przez inną firmę. W artykule postaramy się przybliżyć to, czym zajmuje się firma transportowa.

Jaka jest różnica między firmą transportową a spedycyjną?

Firma transportowa specjalizuje się w przemieszczaniu ładunków z jednego miejsca do drugiego. Z kolei firma spedycja drogowa jest firmą logistyczną, która specjalizuje się w planowaniu i organizowaniu przemieszczania ładunków, ale nie zajmuje się samym przemieszczaniem ładunków. Zarówno firmy transportowe, jak i spedycyjne współpracują z nadawcami i przewoźnikami. Nadawca to osoba lub firma, która jest właścicielem ładunku i zawiera umowę z firmą logistyczną na jego transport. Przewoźnik to firma logistyczna, która faktycznie przemieszcza ładunek. Firma transportowa może również wykonywać niektóre usługi spedycyjne, podczas gdy firma spedycyjna może oferować niektóre usługi transportowe. Jednak firmy te powinny być rozróżniane na podstawie ich głównych usług.

Jaki rodzaj towarów przewozi firma transportowa?

Wszystkie rodzaje towarów, od bardzo małych do bardzo dużych, a nawet niebezpiecznych, mogą być transportowane przez firmę transportową. Firma może przewozić na przykład owoce i warzywa lub zwierzęta gospodarskie, takie jak bydło, świnie lub owce. Możesz przewozić belki stalowe lub inne materiały budowlane, a także towary łatwo psujące się, takie jak owoce i warzywa lub kwiaty.

 

Większość ciężarówek używanych do przemieszczania towarów jest napędzana silnikami Diesla, chociaż niektóre mogą używać innych paliw, takich jak skroplony gaz ziemny lub benzyna. Specjalistyczne ciężarówki są używane do przemieszczania niektórych rodzajów towarów. Na przykład ciężarówki chłodnie są używane do przewożenia łatwo psujących się towarów. Ciężarówki z płaską podłogą są używane do przewożenia długich, nieporęcznych przedmiotów. Ciężarówki cysterny są używane do przewożenia materiałów łatwopalnych.

Transport lądowy

Główne formy transportu lądowego to transport drogowy, kolejowy i morski. Transport drogowy jest najbardziej rozpowszechnioną formą transportu lądowego. Polega na przemieszczaniu się ludzi i towarów za pomocą samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i taksówek. Główna różnica między tymi rodzajami transportu polega na tym, że transport drogowy odbywa się na drogach; transport kolejowy i morski odbywa się na torach lub żeglownych drogach wodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *