Jak działa gramofon?
To, że słyszymy dźwięki, zawdzięczamy drganiom powietrza, czyli rozchodzącym się zmianom ciśnienia. Jak to się ma do gramofonu? Na czym polega zasada jego działania? W rowkach widocznych na płycie winylowej zakodowana jest informacja o zmianach ciśnienia powietrza. Sama płyta nie wystarczy jednak, by powstał dźwięk.
Istotną rolę w procesie odtwarzania dźwięku pełni igła gramofonowa. Drgania powstałe na skutek jej uruchomienia przekształcane zostają na sygnał dźwiękowy. Współczesne gramofony tym różnią się od pierwowzoru, że dźwięk nie wydobywa się z membrany, a zostaje wzmocniony i płynie z głośników.
Sekret tkwi w budowie
Jak już wspomnieliśmy, gramofon działa dzięki nośnikowi muzyki, którym jest płyta oraz igle, za sprawą której możliwy jest odczyt dźwięku. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów igieł. Różnią się one szlifem (kształtem) i jakością odtwarzania, którą są w stanie zapewnić. Najczystszy dźwięk uzyskamy, stosując igłę o szlifie liniowym.
Niektóre gramofony są wyposażone w igłę microline, która znacząco podnosi jakość dźwięku. Wkładki – kolejny istotny element gramofonu – mogą być elektromagnetyczne lub magnetoelektryczne. Różnica tkwi w ruchomości cewki i magnesu. Drgania igły przetwarzane są przez te elementy na sygnał elektryczny. Ten – wzmocniony – dociera do głośników.
Bez tego gramofon nie zadziała
Wkładkę mocuje się do ramienia. To ono odpowiada za prowadzenie igły w rowku płyty. Jak wiadomo, dźwięk wydobywa się z płyty obracającej się. Obracanie możliwe jest dzięki napędowi. Odbywa się to z prędkością, z jaką płyta była nagrywana. Talerze napędzane są przez silniki elektryczne. Najpopularniejsze napędy to bezpośrednie i paskowe.
W gramofonach stosuje się szereg rozwiązań, które wspomagają prawidłowe odtwarzanie płyt. Są wśród nich: systemy tłumiące drgania, stopki antywibracyjne itp. By ułatwić obsługę sprzętu, producenci oferują takie technologie jak: automatyczny start, przekaźnik fotoelektryczny czy sensoryczne przyciski sterujące.