Jaki sport uprawiać zimą, aby nie wypaść z formy?

Zima nie jest najlepszą porą roku do prowadzenia aktywności fizycznej. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, chłód, deszcz lub śnieg ciężko uprawiać sporty, które wymagają przebywania poza budynkami. W przypadku niektórych sportów taka aktywność jest zupełnie niemożliwa, inne wymagają przeniesienia do budynku, a jeszcze inne można uprawiać bez przeszkód pod warunkiem dopasowania ekwipunku do sytuacji na zewnątrz. Jakie sporty są odpowiednie na okres zimowy aby zachować zdrowie i dobrą kondycję? Czy zima musi być okresem lenistwa i stagnacji? Jak przygotować sprzęt do uprawiania sportu zimą?

Sporty, które można bez przeszkód uprawiać w okresie zimowym

Gdy jest zima, ma być zimno, jak głosi popularne porzekadło. Niestety takie warunki nie sprzyjają uprawianiu sportów, które tradycyjnie odbywają się na zewnątrz. Istnieje jednak pewna grupa sportów, która może być nadal uprawiana bez większych trudności. Jedną z nich jest bieganie – chociaż tradycyjnie wyścigi czy maratony w okresie zimowym nie odbywają się do przeprowadzania treningów, wystarczają buty do biegania damskie i odpowiedni strój. Obejmuje on zarówno spodnie termiczne, jak i bluzę lub koszulę. Dzięki temu nawet przy niskich temperaturach można swobodnie oddać się ulubionemu zajęciu. Inną aktywnością, którą można praktykować w okresie zimowym są chody typu Nordic Walking. Ruch na świeżym powietrzu, również w okresie zimowym jest bardzo zdrowy. Ze względu na smog lepiej wybierać trasy z dala od dużych miast lub przynajmniej w parkach. Ludzie nie rezygnują również z gry w tenisa ziemnego gdy nadchodzi zima. Część kortów jest odśnieżana, a część ma budowane specjalne kopuły, które chronią przed opadami i wiatrem. Dzięki temu można cieszyć się doskonałą formą również w okresie zimowym i bez przeszkód wrócić do aktywniejszego uprawiania sportów gdy nadejdą już wiosenne roztopy. 

Zima – ciepły koc, gorąca czekolada i słodkie lenistwo?

Część osób nie jest jednak zbyt chętna, by w okresie zimowym prowadzić jakiekolwiek aktywności. Zapadają w swoistą hibernację. Całe popołudnia spędzają pod kocem i raczą się łakociami. Ma to jednak zgubne konsekwencje. Na wiosnę, gdy należy wrócić do aktywności, najpierw czeka ich zrzucenie wagi i powrót do formy – dopiero później mogą konkurować z osobami uprawiającymi sport całą zimę. A wystarczyłoby kupić buty do biegania damskie, zimowe oraz odpowiednią bieliznę termiczną. Słodkie lenistwo można praktykować od czasu do czasu, jednak aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia. 

Buty do biegania damskie – jak znaleźć najlepszy model na zimę?

Poszukiwania zimowych butów do biegania mogą być trudne gdy nie wie się czego szukać. Prawda jest taka, że buty te nie są ocieplone zbyt mocno – producenci zakładają ogrzewanie się ciała w czasie ruchu. Najważniejszym kryterium powinna być zatem podeszwa. Im bardziej chropowata jest jej powierzchnia, tym lepsza będzie przyczepność biegającego na śniegu czy lodzie. A przecież nikt nie chce zaliczyć bolesnego upadku już w czasie pierwszych przymrozków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *