Jakie ubranie na motor?

Żeby wygodnie i bezpiecznie jeździć na motocyklu, nie wystarczy kupno samej maszyny – potrzebny jest również specjalny strój, który stanowi zabezpieczenie w razie wypadku i poprawia komfort korzystania z jednośladu. Koszt zakupu to co najmniej 2 tysiące złotych i jest to minimalna kwota, aby kupić stosunkowo bezpieczny i komfortowy strój motocyklowy na dłużej niż jeden sezon.

Kurtka motocyklowa

Kurtka na motocykl może być wykonana z tekstyliów lub skóry naturalnej. Wybór zależy od preferencji i wymagań kierowcy, ponieważ oba materiały mają zarówno zalety, jak i wady. Podczas gdy skóra jest wytrzymalsza na ścieranie, trwalsza i łatwiejsza do utrzymania w czystości, tekstylia zapewniają lepszą wentylację i niedużym kosztem można je wyposażyć we wchłanianą membranę, co pozwala na jazdę w deszczu i przy trudnych warunkach pogodowych. Tymczasem skórzane kurtki z wysokiej jakości membraną są znacznie droższe, a przez to często nieosiągalne dla przeciętnego miłośnika dwóch kółek.

Niezależnie od rodzaju materiału należy wybierać wyłącznie kurtki z odpornymi i trwałymi ochraniaczami. Powinny one zabezpieczać łokcie, barki i kręgosłup, dodatkowo mogą chronić obojczyki, nerki i klatkę piersiową. Dobrze, jeśli ochraniacze są wyjmowane, wówczas w razie potrzeby można je wymienić. Najbardziej profesjonalne modele wyposaża się w tzw. pancerze, potocznie zwane również żółwiami, które są jednym elementem zespolonym z kurtką. Nowa, kurtka na motocykl kosztuje co najmniej 500 zł – niższa cena może oznaczać słabą jakość, co przy ewentualnym wypadku stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia motocyklisty. Dlatego nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie.

Spodnie na motor

Podobnie jak w przypadku kurtki, tak i spodnie na motocykl mogą być wykonane z tekstyliów lub ze skóry. Pod względem materiału kryteria wyboru są zatem takie same. Spodnie powinny być również wyposażone w ochraniacze, które w razie wypadku zabezpieczają biodra, kolana i piszczele. Przydaje się również membrana w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Jeżeli zamierzasz wkładać spodnie w buty, zwróć uwagę, żeby miały wąskie nogawki. Praktyczne osoby mogą dodatkowo kupić pas, żeby wygodnie wozić telefon, dokumenty i portfel. Spodnie na motocykl to wydatek minimum 500 zł – nie ma sensu schodzić poniżej tej kwoty z uwagi na bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że nie trzeba kupować osobno kurtki i spodni – bez problemu można bowiem nabyć zintegrowany, kombinezon.

Buty motocyklowe

Kładąc nacisk na bezpieczeństwo, które bądź co bądź powinno odgrywać największą rolę przy wyborze ubrania, należy rozważyć przede wszystkim wysokie buty motocyklowe. Dlaczego? Ponieważ chronią one nie tylko palce, kostki i pięty, ale również staw skokowy i piszczel, ograniczając ryzyko skręceń, zwichnięć i złamań w razie wypadku, czego niskie obuwie nie gwarantuje. Ponadto dobrze, jeśli buty motocyklowe są nieprzemakalne, odporne na zimno i wentylowane. Mnogość rodzajów i modelów o różnym przeznaczeniu powoduje, że bez problemu można znaleźć buty stworzone z myślą o danym stylu jazdy, np. turystyczne albo sportowe. Niezależnie od tego podstawowym kryterium wyboru zawsze powinno być bezpieczeństwo, dlatego trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 300 zł.

Kask na motor

W odróżnieniu od innych elementów garderoby posiadanie kask motocyklowy jest wymagany prawnie, a za jego brak grozi mandat w wysokości 100 zł. Przed kupnem należy go przymierzyć i sprawdzić, czy jest odpowiednio dopasowany, ale nie uciska głowy i wkłada się bez problemu. Ergonomia i komfort użycia, czyli łatwość i szybkość zakładania, to jedne z czynników decydujących o jakości prezentowanej przez kask motocyklowy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, czy dany model został wyposażony w filtr przeciwsłoneczny i wkleję przeciwmgielną, a także czy jego wkład jest wyjmowany, co pozwala go umyć. Inny ważny element to waga – otóż kask motocyklowy powinien być jak najlżejszy, aby nie stanowić zbyt dużego ciężaru dla kręgosłupa. Jeśli chodzi o cenę, to kwota 400 zł wydaje się absolutnym minimum, żeby myśleć o w miarę wygodnym i bezpiecznym egzemplarzu.

Rękawice na motocykl

Rękawice motocyklowe to najmniejszy wydatek, ponieważ rozsądne modele można dostać już od 150 zł za parę. Ważne, żeby były odpowiednio wzmocnione oraz wykonane z kilku warstw solidnego i wytrzymałego materiału, takiego jak kevlar, włókno węglowe czy PVC. Wysoko cenione są wodoodporne rękawice motocyklowe, które posiadają ciepłe wypełnienie i zabezpieczają dłonie przed zimnem i przemakaniem.

Osoby, które nie miały okazji jeździć motocyklem mogą skorzystać z oferty szkoleń motocyklowych jak np. https://prezentmarzen.com/szkolenie-motocyklowe-1/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *