Jeep Renegade. Kompaktowy SUV na miarę potrzeb

Jeszcze niedawno słowem „jeep” określano wszystkie samochody przystosowane do jazdy w terenie. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza gdy przyjrzeć się fascynującej historii firmy Jeep. Współcześnie, ta jedna z bardziej rozpoznawalnych amerykańskich marek, produkuje bogatą gamę pojazdów. Jednym z nich jest Jeep Renegade, auto, któremu bliżej do SUV-a, aniżeli crossovera. Przeczytaj dlaczego.

Na bezdroża i do miasta

Jeep Renegade to kompaktowy SUV, najmniejszy z Jeepów, zaprojektowany przy współpracy z Fiatem. Projekt wszedł w fazę realizacji w 2014 równolegle z premierą bliźniaczego modelu Fiata 500X. Amerykańscy konstruktorzy wraz z włoskimi specjalistami wpisali w kod genetyczny auta typowe dla wszystkich Jeepów cechy, takie jak waleczność, nieustępliwość i wytrzymałość, walory konieczne do pokonywania bezdroży i otwartych przestrzeni. Zadbali również o to, by pojazd czuł się dobrze w ruchu ulicznym i bez kompleksów zmógł zaparkować pod rezydencją czy gmachem opery. Renegade jest znakomitym przykładem dostosowania konstrukcji do wymogów współczesnego rynku motoryzacyjnego.

Być jak młodszy brat Wranglera

Nadwozie Jeepa Renegade stylizowane jest na wzór kultowego Wranglera. Samochód zbudowany został na płycie podłogowej „Small US Wide 4×4 architecture”, lekko zmienionej wersji płyty „GM Fiat SCCS”, na której oparto konstrukcję takich aut jak Fiata 500X,  Grande Punto, Alfa Romeo MiTo, czy Jeep Compass II. Charakterystyczne kanciaste nadwozie już na pierwszy rzut oka przypomina starszego brata. Tutaj także, jak u Wranglera dominuje typowy dla wszystkich Jeepów grill z siedmioma wlotami powietrza oraz okrągłe reflektory. Agresywna stylistyka nawiązuje do ponad 80-letnejj tradycji firmy, niezmiennej od czasów pierwszego modelu Willysa MB.

Napędy i silniki

Jeep Renegade poza nowoczesnym, doskonale wyposażonym wnętrzem i atrakcyjną sylwetką wyróżnia się też znakomitymi osiągami. Z dostępnymi wersjami modelowymi, a jest ich sporo, można zapoznać się na stronie dealera samochodów marki Jeep ADF Auto z Wrocławia. W ofercie tego modelu można znaleźć wersje z napędem na przednie koła i z napędem Jeep Active Drive 4×4. Dostępne są turbodoładowane silniki benzynowe oraz wysokoprężne MJD o mocach od 120 KM do 180 KM. Za przeniesienie napędu odpowiadają 6-biegowa skrzynia manualna, skrzynia 6-biegowa automatyczna DDCT lub wyrafinowana konstrukcyjnie automatyczna skrzynia 9-stopniowa. Wszystkie zostały tak skonstruowane, by maksymalnie wykorzystać moc silników i zapewnić zarówno płynną jazdę po autostradzie, jak i dynamiczne poruszanie się w trudnym terenie. Należy wspomnieć, że Jeep wprowadzał ostatnio na rynek model Renegade 4XE, który otwiera przed firmą erę technologii elektrycznej. Nowy Jeep Renegade Plug-in Hybrid to hybrydowy SUV o łącznej mocy układu 240 KM wyposażony w najnowsze systemy wspomagające kierowcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *