Maszyny polerskie do karoserii samochodowych – którą wybrać?

Close up of hands worker using polisher to polish a car body in the workshop

Przywrócenie połysku karoserii czy usunięcie rys na lakierze wiąże się najczęściej z koniecznością maszynowego polerowania lakieru. To zabieg wymagający dużej precyzji, ostrożności i cierpliwości. Dla końcowego efektu szczególnie ważne jest dobranie odpowiednich akcesoriów, a zwłaszcza samego urządzenia. Inny typ maszyny polerskiej przeznaczony jest dla profesjonalistów, a inny dla amatorów zajmujących się okazjonalnie car detailingiem.

Choć lakier samochodowy ma za zadanie ochronę karoserii czy felg przed defektami i niszczeniem, to sam jest materiałem bardzo podatnym na uszkodzenia oraz nie jest odporny na negatywne skutki działania warunków zewnętrznych. Dosyć łatwo go zarysować nawet podczas mycia czy odśnieżania, wchodzi w niekorzystne reakcje z substancjami organicznymi, a zmiany w jego wyglądzie wywołują nawet promienie słoneczne.

– Starzenie się lakieru czy powstawanie mikro rys można powstrzymać, a przynajmniej znacznie opóźnić, poprzez troskliwą pielęgnację pojazdu – mówi specjalista ze sklepu internetowego Gloss Factory, oferującego kosmetyki, akcesoria i urządzenia do auto detailingu. – Jednak pechowa obcierka w wyniku nieprzyjemnego zdarzenia na drodze czy przypadkowe zarysowanie kluczykiem samochodowym może przytrafić się każdemu. Taka skaza kłuje w oczy osoby dbające o wygląd auta, ale żeby ją zlikwidować w wielu przypadkach nie trzeba od razu odstawiać pojazdu do lakiernika. W wielu przypadkach wystarczy korekta powłoki, którą często można wykonać własnoręcznie. Przydaje się wtedy maszyna do polerowania.

Usuwanie defektów lakieru przez polerowanie

Maszyna do polerowania karoserii jest urządzeniem elektrycznym obsługiwanym ręcznie. Jej działanie polega na wprawianiu w ruch obrotowy dopasowanych akcesoriów – padów, gąbek czy futer – które ścierają i wygładzają zewnętrzną powierzchnię lakieru. Zadanie wymaga dużej precyzji, bo grubość usuniętej powłoki liczy się w mikrometrach, czyli w tysięcznych częściach milimetra. W ten sposób można jednak zlikwidować rysy widoczne gołym okiem – zarówno pojedyncze skazy na małej powierzchni, jak i mikro zadrapania występujące na całej karoserii. Polerowanie wykonuje się także w celu usunięcia zewnętrznej warstwy starego lakieru, który uległ zmatowieniu i źle wygląda. W ten sposób można przywrócić mu fabryczny połysk.

Dobrej jakości polerki to podstawowe wyposażenie każdego warsztatu car detailingowego, ale często kupują je także właściciele, którzy lubią samodzielnie dbać o dobrą prezencję swoich samochodów. Producenci sprzętu oferują urządzenia dostosowane do wymogów obu grup klientów. Droższe, mocniejsze i wygodniejsze w użyciu kupują profesjonaliści, natomiast sprzęt w niższych cenach i bezpieczniejszy w obsłudze przeznaczony jest dla amatorów. Każde z urządzeń pozwala na osiągniecie doskonałego efektu końcowego.

Maszyny polerskie dzielą się ze względu na sposób pracy na dwa podstawowe rodzaje:

  • maszyny rotacyjne (obrotowe);
  • maszyny Dual Action (orbitalno-rotacyjne).

Jednak bez względu na rodzaj współpracują one ze wszystkimi typami akcesoriów polerskich. Do każdego z tych urządzenie oferowane są odpowiednie pady – od silnie ścierających powierzchnie i usuwających głębokie rysy po delikatnie wygładzające dla efektownego wyglądu karoserii.

Maszyny rotacyjne

Część ruchoma maszyny rotacyjnej wykonuje tylko obroty wokół głównej osi. Dzięki temu można w ten sposób ścierać powierzchnię lakieru z dużą mocą, co pozwala na usuwanie nawet głębokich rys. Prędkość ich pracy można samodzielnie regulować – najczęściej w zakresie od 600 do 3000 obrotów na minutę. Polerowanie maszyną obrotową odbywa się w miarę szybko, jednak ich obsługa wymaga pewnego doświadczenia. Przede wszystkim dlatego, że zbyt silne ścieranie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia powłoki. Poza tym skutkiem ubocznym tarcia w trakcie polerowania maszyną rotacyjną jest również rozgrzewanie powierzchni karoserii do wysokich temperatur – zbyt silne użycie polerki może spowodować nawet „przypalenie” lakieru. W obu wypadkach powstałe w ten sposób uszkodzenia może naprawić najczęściej już tylko u lakiernika.

Dlatego maszyny rotacyjne przeznaczone są przede wszystkim dla profesjonalistów, którzy nie popełniają takich błędów, a dzięki wydajności tych urządzeń mogą pracować szybciej. Urządzenia obrotowe dla zawodowców mają z reguły starannie wymodelowane uchwyty, tak aby wykonawca mógł dobrze i wygodnie operować polerką podczas wielogodzinnej pracy. Często jednak profesjonalne warsztaty car detailingowe mają na wyposażeniu także delikatniejsze polerki orbitalno-rotacyjne, które wykorzystywane są do czynności wykończeniowych dla uzyskania jak najlepszego efektu końcowego.

Maszyny Dual Action (DA)

Praca padów polerskich w maszynach Dual Action jest bardziej skomplikowana niż w urządzeniach rotacyjnych. Oprócz zwykłego ruchu obrotowego poruszają się dodatkowo po obwodzie elipsy, a więc obejmują w jednym cyklu większy obszar działania. Zaletą takiego rozwiązania jest zdecydowanie niższa temperatura, do jakiej rozgrzewa się materiał poddany ścieraniu. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia lakieru i dlatego ten typ maszyny polecany jest amatorom, którzy polerowaniem będą zajmować się tylko raz na jakiś czas.

Także nacisk na karoserię w maszynach orbitalno-rotacyjnych jest słabszy niż w profesjonalnych polerkach obrotowych i również to zwiększa bezpieczeństwo pracy i pozwala uniknąć zbyt głębokiego starcia lakieru przez osoby niedoświadczone. Ten rodzaj urządzeń świetnie sprawdza się przy poprawianiu stanu średnio i mało zniszczonych powłok oraz do prac wykończeniowych i ostatecznego wygładzenia lakieru. Z drugiej strony mniejsza siła ścierania powoduje, że nawet profesjonaliści obsługujący urządzenia DA mogą mieć problemy z usuwaniem głębokich rys.  

Maszyny Dual Action doskonale nadają się także do cyklicznych zabiegów pielęgnacyjnych. Można wykorzystywać je np. do nakładania i rozprowadzania wosku po powierzchni karoserii. Osoby bez doświadczenia w polerowaniu karoserii wybierając odpowiedni model urządzenia powinny zasięgnąć przedtem opinii profesjonalnych sprzedawców w sklepach oferujących asortyment do auto detailingu. Warto także zapytać o dobór właściwych padów i past polerskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *