Sposoby dezynfekcji pomieszczeń

Man in protective suit disinfecting the Hotel room.

Regularna dezynfekcja jest wskazana w wielu przypadkach. Jest to niezwykle aktualny temat ze względu na wciąż istniejące zagrożenie pandemią, ale również ze względu na rozprzestrzenianie się chorób oraz innych czynników, które mogą wpłynąć ma pogorszenie się stanu zdrowia. Dlatego istnieje wiele metod dezynfekcji pomieszczeń, w tym do najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych należy ozonowanie.

Dlaczego warto zdecydować się na ozonowanie?

Ozonowanie jest coraz chętniej wybieraną metodą dezynfekcji pomieszczeń – zarówno w prywatnych domach, jak i placówkach użyteczności publicznej. Jest to związane z wysoką wydajnością tej metody oraz jej bezpieczeństwem.

Przede wszystkim ozon jest naturalnie występującą formą tlenu. Jego zwiększoną ilość w powietrzu można zauważyć po burzy, ponieważ odpowiada za charakterystyczny zapach świeżości. Do jego sztucznej produkcji służą specjalne generatory, które nazwane są ozonatorami powietrza.

Z pomieszczenia, które ma zostać poddane procesowi ozonowania, należy wynieść domowe zwierzęta oraz rośliny. Przed rozpoczęciem dezynfekcji trzeba otworzyć szafki i szuflady, odsunąć meble i stworzyć przestrzeń pod dywanami. Następnym krokiem jest uszczelnienie pomieszczenie i włączenie ozonatora. Zależnie od mocy urządzenia oraz rozmiaru przestrzeni ozonowej sam proces może potrwać od jednej do kilku godzin. Po wszystkim wystarczy przewietrzyć pomieszczenie przez około 30 minut i można już z niego korzystać.

Dystrybucją ozonatorów zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak BITOM z Siemianowic Śląskich.

Korzyści płynące z ozonowania pomieszczeń

Ozonowanie przyczynia się nie tylko do usunięcia z powietrza patogenów oraz zarodników grzybów. Jest też wykorzystywane do dezynsekcji, ponieważ wysokie stężenie ozonu jest szkodliwe dla owadów. W przeciwieństwie do wykorzystywanie preparatów chemicznych, nie istnieje resztkowe stężenie substancji toksycznych. Ozon naturalnie rozpada się do dwuatomowego tlenu, czyli takiego, który znajduje się w powietrzu. Sprawia to, że jest jedną z najbezpieczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń, dlatego chętnie korzysta się z niego w szpitalach i urzędach.

Ze względu na właściwości utleniające jest on też wykorzystywane do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Jest to szczególnie przydatne, gdy z danego pomieszczenie chcemy się pozbyć uciążliwego zapachu wilgoci lub dymu papierosowego. Zamiast nich przez kilka do kilkunastu godzin utrzymywać się może zapach zbliżony do tego, który czuć po przejściu burzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *