Sprawdzone sposoby na pielęgnację dziecięcych butów

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko wyglądało wyjątkowo. Niestety dzieci szybko wyrastają z ubrań, a dodatkowo niszczą je podczas zabaw. Szczególnie narażone są buty, których czubki często zostają zdarte, a pięty zgniecione. W jaki sposób dbać o buty dziecięce, aby maluch mógł nimi cieszyć się jak najdłużej?

Jakość przede wszystkim

O zachowaniu przez buty jak najdłużej dobrego wyglądu należy pomyśleć już przed zakupem. Warto nie wybierać najtańszych produktów, a te co najmniej ze średniej półki. Wyższa jakość materiałów przełoży się na dłuższy okres użytkowania co z kolei przyniesie oszczędność. Szczególnie należy zwrócić uwagę na sposób klejenia lub szycia podeszwy jak i czubki bo to właśnie te elementy najczęściej ulegają uszkodzeniu. Dodatkowo przy zakupie lepiej wybrać parę odrobinę większą. Jak już wcześniej wspomniano, dziecięce stopy rosną bardzo szybko i kupowanie idealnie dopasowanych butów może spowodować, że już po kilku miesiącach buciki będą za małe.

Rodzaje butów dziecięcych

Buciki dziecięce dzielimy na kilka rodzajów. Pierwszy nasuwający się na myśl podział to ten na buty zewnętrze i wewnętrzne. Maluchy w przeciwieństwie do dorosłych chodzą w obuwiu również wewnątrz w przedszkolu, szkole czy domu. Jest to dużo wygodniejsze od wsuwanych modeli, które mogą być niebezpieczne podczas aktywnych zabaw. Kolejnym podziałem butów będzie materiał z jakiego są wykonane. Podobnie jak w przypadku modeli dla dorosłych możemy tutaj wyróżnić modele wykonane ze skóry ekologicznej i naturalnej oraz materiałowe. Te ostatnie są zdecydowanie najczęściej spotykane i najpopularniejsze, jeśli chodzi o buty używane wewnątrz.

Jak dbać o buty skórzane?

Buty dziecięce skórzane tak naprawdę nie różnią się w pielęgnacji od modeli dla dorosłych. Przede wszystkim należy je regularnie czyścić suchą szczotką. Już sam ten zabieg pozwoli na odświeżenie i schludny wygląd. Co kilka tygodni warto również buty zakonserwować. W tym celu należy je dokładnie oczyścić przy pomocy suchej szmatki lub specjalnego preparatu jeśli brud wgryzł się w strukturę materiału. Następnie po wyschnięciu należy nałożyć warstwę kremu do pielęgnacji skóry. Po wtarciu i wyschnięciu czyścimy buty szczotką lub szmatką. Kolejnym krokiem jest użycie pasty. Zwiększy ona odporność obuwia na wilgoć i przemakanie. Pastę najlepiej nakładać delikatną szmatką i po pewnym czasie wyczyścić szczotką.

Jak dbać o buty materiałowe?

Buty materiałowe są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji od butów skórzanych. Jeśli widzimy pierwsze oznaki zabrudzeń warto wyczyścić je chusteczkami nawilżanymi lub mokrą gąbką (taką samą, jak do mycia naczyń). W przypadku dużych plam można po prostu skorzystać z pralki. Przed włożeniem warto jednak wyjąć z butów sznurówki jeśli takowe posiadają i zapiąć zamki. Dobrym sposobem jest włożenie ich najpierw do woreczka lub starej poszewki po poduszce. Dzięki temu zminimalizowane zostaną szanse na uszkodzenie. Podczas prania nie należy włączać wirowania oraz suszenia. Nie należy również suszyć butów suszarką, ponieważ może prowadzić to do ich rozklejenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *