Sprawdzone sposoby na poprawę jakości życia, gdy zdarza Ci się wysiłkowe nietrzymanie moczu

W obecnych czasach coraz więcej osób zmaga się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, a także poznać sprawdzone sposoby na poprawę jakości życia.

Zmniejszenie masy ciała

Wśród sposobów, które mogą wpłynąć na poprawę jakości życia w przypadku zmagania się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, można wymienić zmniejszenie masy ciała. Dotyczy to jedynie osób z nadwagą lub otyłością, ponieważ mogą one w bezpośredni sposób wpływać na nasilenie się problemów z oddawaniem moczu. Dzięki redukcji wagi możliwe jest zmniejszenie częstotliwości oraz nasilenia zdarzeń związanych z nietrzymaniem moczu u osób w różnym wieku.

Ograniczenie kofeiny

Z całą pewnością można stwierdzić, że pewne zmiany w trybie życia również mogą w pozytywny sposób wpłynąć na zmniejszenie się problemów związanych z nietrzymaniem moczu. Wśród nich można przede wszystkim wymienić takie działanie jak ograniczenie kofeiny. Dzięki spożywaniu mniejszej ilości płynów z tą substancją możliwe będzie zminimalizowanie odczuwanych objawów. Oprócz tego możliwa jest również całkowita rezygnacja ze spożywania napojów zawierających w sobie kofeinę, takich jak na przykład kawa.

Ograniczenie płynów

W pewnych szczególnych sytuacjach pomocne może być również ograniczenie płynów. Dotyczy to na przykład ważnych spotkań towarzyskich lub biznesowych, gdy problemy z nietrzymaniem moczu nie są mile widziane. Jednak warto pamiętać, że nie powinien być to regularny sposób na pojawiające się niekorzystne objawy, ponieważ ogólne zmniejszanie ilości spożywanych napojów nie jest zalecane. Może to powodować problemy ze zdrowiem, dlatego warto takich sytuacji unikać.

Ćwiczenie mięśni

Wśród najlepszych sposobów na poprawę komfortu życia osób zmagających się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu można również wymienić ćwiczenie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Są one skuteczne zarówno w przypadku zapobiegania problemom, jak i ich leczeniu. Ćwiczenia tego rodzaju na pewno w pozytywny sposób wpłyną na stan każdej osoby, która zmaga się z tym problemem zdrowotnym. Można je nawet wykonywać w samodzielny sposób w domu, jeśli zostaną odpowiednio zademonstrowane przez fizjoterapeutę.

Leczenie farmakologiczne

W niektórych przypadkach bardzo pomocne może być również leczenie farmakologiczne, dlatego warto się nad nim zastanowić w przypadku dużego zaawansowania objawów. Leczenie farmakologiczne nie usunie przyczyny istniejących problemów, jednak będzie mogło wpłynąć na zmniejszenie się odczuwania negatywnych objawów. Natomiast za ostateczny sposób leczenia nietrzymania moczu można uznać działania operacyjne. Stosowane są one wtedy, gdy inne metody zawodzą i jest to jedyna opcja dla pacjenta.

Stosowanie wkładek

Kolejnym sposobem na poprawę jakości życia osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu z całą pewnością jest używanie specjalnych wkładek. Dzięki nim nie trzeba będzie rezygnować ze swojej dotychczasowej aktywności fizycznej, a także życia zawodowego oraz towarzyskiego. Wkładki Elly są niezwykle chłonne i wygodne, dlatego można je stosować zawsze wtedy, gdy się tego potrzebuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *