Czym kierować się przy wyborze spoiw do plastiku?
Wybór spoiw do materiałów jest bardzo ważny. Wybierając te do plastiku trzeba kierować się ich jakością, ale też oznaczeniami. O czym jeszcze należy pamiętać?
Wybór spoiwa do plastiku ma znaczenie
Spoiwa do plastiku są to elektrody, które mają charakterystyczną formę pręta i wykonane są z tworzywa sztucznego. Nim tworzywo zamieni się w elektrodę ma postać granulek. Dlatego też szukając spoiw do plastiku, najlepiej wybierać takie, które wykonane są w 100% z granulatu, a nie np. re-granulatu, gdyż wtedy może się okazać, iż są słabej jakości, gdyż do ich produkcji użyto brudnych części z tworzywa sztucznego. Z tego też powodu nie będą one wytrzymałe ani nie zapewnią efektywności pracy. Dlatego lepiej zapłacić nieco więcej i zyskać produkt najwyższej jakości wykonany z nowego granulatu. Pamiętajcie, aby nie podgrzewać spoiw do momentu, gdy zaczynają się upłynniać. Takie postępowanie jest błędem. Najlepiej więc rozpocząć spawanie spoiwa od temperatury 280 stopni i dopiero wtedy rozpocząć podnoszenie temperatury, ale etapami. Najlepiej np. co 10 czy 20 stopni Celsjusza. W ten sposób też zyskacie pewność, iż nie uszkodzicie spoiwa i nie popełnicie błędu.
Rodzaje spoiw do plastiku – co warto wiedzieć?
Najbardziej uniwersalne spoiwo do plastiku ma ściankę nie przekraczającą 4 mm. Takie kształty (trójkąty) i średnice wykorzystuje się do wielu napraw. Spoiwa mają szerokie spektrum zastosowania. Można wykorzystywać je do napraw motoryzacyjnych np. tablic czy błotników, ale wykorzystywane są także do napraw urządzeń RTV czy AGD. Nieco inaczej wygląda sytuacja dla spawów przemysłowych. W tym przypadku niezbędne jest stosowanie trójkątów z podstawą 6 mm. Również duże znaczenie ma ekstruder Fi 4.
Spoiwo ABS plastikowe – o czym należy pamiętać?
Spawanie plastiku nie jest łatwe. Jednak wiele osób podejmuje się tej pracy. Oczywiście trzeba pamiętać, że kluczem do jej dobrego wykonania jest odpowiednie dobranie spoiwa. Spoiwo ABS plastikowe często uznaje się za uniwersalne. Jest ono wytrzymałe i trwałe. Trzeba jednak pamiętać, aby wybierać takie spoiwa, które mają konkretne zastosowanie. Dla ułatwienia sytuacji można wybrać gotowe zestawy do napraw. Np. można zakupić zestawy spoiw do naprawy AGD czy do naprawy lamp. Dostępne są również zestawy do naprawy chłodnic. Dzięki temu unikniecie pomyłki, ale też zaoszczędzicie sporo czasu. Pamiętajcie, aby zakupić komplet i dobrać do niego właściwą spawarkę. Zwróćcie jeszcze uwagę na same oznaczenia. Np. jeżeli spoiwa oznaczone są PP, to nie można spawać ich spoiwem z ABS. Dzięki temu zaoszczędzicie materiał, ale też swoje nerwy.
Na co zwrócić uwagę wybierając spawarkę do plastiku?
Nie tylko wybór samych spoiw ma znaczenie. Trzeba jeszcze pamiętać, jak ważny jest wybór właściwej spawarki. Na początek należy podjąć decyzję, jakie zasilanie wybrać. Możecie oczywiście zdecydować się na spawarkę zasilaną prądem bądź gazem. Należy również zwrócić uwagę na inne parametry. Jednym z najważniejszych jest zakres regulacji temperatur. W końcu każde tworzywo ma inną temperaturę spawania. Zwróćcie jeszcze uwagę na samą wydajność strumienicy czy liczbę dysz. Jeżeli urządzenia będziecie używać często, ale i długo, to wysoka moc ma duże znaczenie, a dla bezpieczeństwa liczy się jeszcze sposób wychładzania się urządzenia. Pamiętajcie, że plastik plastikowi nierówny i tworzywa sztuczne mogą mieć inną temperaturę spawania. Np. PE ma temperaturę od 120 do 180 stopni Celsjusza, z kolei PP – 160 stopni. Temperatura spawania PVC w zależności od typu wynosi od 180 do 270 stopni Celsjusza. Temperatura ABS wynosi 240 stopni Celsjusza, zaś PA jest jeszcze wyższa i wynosi 255 stopni Celsjusza. Trzeba więc dobrze określić rodzaj plastiku, z jakim ma się do czynienia. Najłatwiej jest po prostu odczytać symbol, który znajduje się na danym elemencie. Jednak może się okazać, że owego symbolu nie ma. Wtedy też jedynym słusznym rozwiązaniem jest dokonanie próby doświadczalnej w płomieniu palnika. Jak już wiecie każde tworzywo ma inną temperaturę spawania, ale można rodzaj tworzyw określić, biorąc pod uwagę sam wygląd płomienia. Np. PVC ma płomień o ostrym zapachu, a ABS ma słodki zapach.