Co zrobić, aby otrzymać dotacje z Unii Europejskiej?

Nie ulega wątpliwości, że dotacje z Unii Europejskiej pozwoliły naszemu krajowi znacząco się rozwinąć. Dotacje to również znakomita okazja dla przedsiębiorstw, aby zdobyć dodatkowe fundusze na rozwój. Oczywiście otrzymanie dotacji, to zadanie niezwykle trudne, dlatego też warto zastanowić się co należy zrobić, aby otrzymać dotacje.

Przede wszystkim liczy się pomysł. Jeżeli jest dobry oraz właściwie uzasadniony, to z pewnością uda nam się zdobyć dotacje. Niemniej jednak musimy dokładnie wiedzieć co i gdzie chcemy zrobić, a następnie skrupulatnie opisać jakie skutki przyniesie nasza inwestycja lub inwestycje planowane. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego programu, z którego będziemy starać się o dotację. Właściwy wybór jest bardzo ważny, a podpowiedzi w tym temacie należy szukać na stronach związanych z dotacjami unijnymi.

Po wybraniu programu należy znaleźć instytucję, która odpowiada za prowadzenie konkursu którym jesteśmy zainteresowani. To tutaj dowiemy się jakie są terminy składania wniosków, sprawdzimy również jaka jest niezbędna dokumentacja danego programu.

O tym, czy przyznane dotacje znajdą się na koncie naszej firmy decyduje w dużym stopniu starannie przygotowana dokumentacja. Podpowiedzi w tym temacie znajdziemy chociażby na stronach instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie naboru wniosków. Kiedy już będziemy mieć pewność, że wszystkie dokumenty wypełniliśmy prawidłowo, możemy złożyć wniosek aplikacyjny. W tym momencie musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż ocena wniosku może trwać nawet 3 miesiące. Ocena każdego wniosku składa się z trzech etapów. W pierwszym sprawdzana jest treść projektu i jego zgodność z celami konkretnego programu. Potem ocenie podlega wykonalność projektu, a następnie zgodność projektu z wymogami merytorycznymi.

Jak więc możemy zauważyć nie jest łatwo sprawić, aby inwestycje planowane przez naszą firmę mogły zostać wykonane pomocą środków z Unii Europejskiej. Niemniej jednak odpowiednie przyłożenie się do wniosków, należyte wypełnienie dokumentacji oraz dobry pomysł na inwestycję z pewnością pomogą nam w uzyskaniu niezbędnych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *