Wady i zalety inwestycji w mieszkania na wynajem

Inwestycja w nieruchomości dla wielu kojarzy się z bezpiecznym ulokowaniem swoich środków pieniężnych w pewne miejsce. Jednak czy jest tak naprawdę? Czy warto ulokować swoje ciężko zarobione pieniądze w nieruchomość? Dziś pomożemy wam w decyzji.

Ryzyko jest zawsze

Nieważne czy wynajmujecie mieszkanie, lokal użytkowy, magazyn czy biuro, warto wiedzieć jakie wady i zalety ma granie w tę ryzykowną grę. Przede wszystkim, bardzo trudno stwierdzić jaki poziom ryzyka ma dana nieruchomość. Każda z nich jest inna! Czynniki składające się na wartość nieruchomości to między innymi jej lokalizacja, sytuacja prawna, czy plany zagospodarowania przestrzennego wokół niej.

Zalety

Jeżeli będzie ona znajdywała się w na przykład ścisłym centrum miasta, będzie nam znacznie łatwiej o najemców, jednak ilość pieniędzy, jaką będziemy musieli przeznaczyć na nią znacznie większą ilość gotówki. Aby wynajmować mieszkania, nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy albo doświadczenia. Wystarczy znaleźć najemców i zaczniemy kumulację naszych zysków. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż obrót papierami wartościowymi czy inwestycja w surowce.

Wady

Jeżeli chcemy mówić o wadach, warto wspomnieć o tym, że naszym największym wrogiem będzie czas. Musimy go poświęcić znaczną ilość nie tylko na znalezienie odpowiedniej nieruchomości, ale także przy wystąpieniu nikłego zainteresowania nią, na znalezienie lokatorów. Co więcej, gdy nieruchomość stanie się nieopłacalna w utrzymaniu, pozbycie się jej będzie znacznie trudniejsze niż w przypadku na przykład akcji.

Podsumowanie

Trudno jednoznacznie określić, czy zakup nieruchomości to inwestycja warta zachodu. Wraz z typem i kosztem jej zakupienia rośnie ryzyko. Warto pamiętać o innych czynnikach i przede wszystkim nie śpieszyć się z zakupem, gdyż jest to bardzo poważna decyzja, która może zaważyć na naszej przyszłości i tym jak będzie wyglądał nasz przychód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *