Sprawdź, czy nie przepłacasz – zweryfikuj swoje konto bankowe

Oszczędzanie ma sens, gdy jest procesem kompleksowym. Jednak przeprowadzenie pełnej zmiany zachowania finansowego jest często bardzo trudne. Ze względu na braki w edukacji dotyczącej zarządzania budżetowego wiele osób ma problem z generowaniem oszczędności. Ciągłe życie pod kreską nie jest jednak zbyt przyjemne, a wręcz negatywnie wpływa na zdrowie ze względu na stres i obawy, że nastąpią nieprzewidziane wydatki, na które nie ma miejsca w domowym budżecie. Jak zacząć oszczędzać pieniądze, nawet przy niezbyt dużych dochodach? Jakie są najszybsze sposoby weryfikacji, czy nie przepłaca się za niektóre produkty czy usługi? Czy rodzaj konta bankowego ma znaczenie dla oszczędzania?

Skuteczne porady jak oszczędzać

Oszczędzanie powinno rozpocząć się od planowania budżetu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, gdy zarówno koszty życia, jak i przychody są stabilne i utrzymują się na podobnym poziomie. Domowy budżet można rozpisać zarówno w zeszycie, jak i w arkuszu kalkulacyjnym na komputerze. Warto zatem wypisać wszystkie stałe opłaty: rachunki za media, czynsz, opłaty za telefon, za obsługę konta bankowego. Po uwzględnieniu wszystkich relatywnie stałych kosztów w okresie miesiąca można porównać je z przychodami. Za przychód uznać należy zarówno wypłaty za pracę, jak i zasiłki czy nawet paczki żywnościowe. Pozostała kwota powinna wystarczyć na zaspokojenie przynajmniej podstawowych potrzeb.

Następnym etapem planowania budżetowego będzie analiza wydatków zmiennych. Wiadomo już jakie środki są dostępne w skali miesięcznej. Dobrze podzielić je na pięć części – cztery to oddzielne budżety tygodniowe, ostatnia część powinna zostać odłożona na nieprzewidziane wydatki. Budżety tygodniowe najbardziej efektywnie wykorzystuje się, gdy zakupy robione są również raz w tygodniu i pozwalają one na przygotowanie posiłków na cały ten okres. Idealną sytuacją jest, gdy piąta część pozostaje na koniec miesiąca do dyspozycji – to właśnie ona tworzyć będzie zaczątek oszczędności. 

Zweryfikuj koszty stałe – czy konto bankowe jest bezpłatne?

Aby zwiększyć możliwości budżetowe, należy minimalizować nie tylko koszty zmienne, ale również stałe. Tańsza taryfa za telefon komórkowy czy mniejsze zużycie wody również zwiększą budżet. Ranking kont bankowych pozwoli zweryfikować czy nasz rachunek prowadzony jest bezpłatnie. W dobie, gdy banki mają wiele bezkosztowych opcji, nie warto płacić opłat za prowadzenie rachunku, kody jednorazowe czy też za kartę debetową. Ranking kont pomoże wybrać optymalne rozwiązanie, które będzie tanie i dopasowane do potrzeb użytkownika. 

Oferta bankowa, która pomaga oszczędzać

Nie tylko rachunki rozliczeniowe mogą pomóc w zwiększeniu poziomu oszczędności. Każdy bank ma w swojej ofercie konta oszczędnościowe i inne instrumenty finansowe pozwalające na oszczędzanie. Konta oszczędnościowe nie mają możliwości pobrania środków w bankomacie – dzięki temu są idealnym miejscem do przechowywania piątej części z budżetu. Zostanie ona naruszona w stanie wyższej konieczności. Instrumenty finansowe mogą również ułatwić planowanie budżetu i analizę wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *